• BIST 1.776,41
 • Altın 702,32
 • Dolar 12.2478
 • Euro 13.8849
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C

Bakan Kılıç noktayı koydu

Bakan Kılıç noktayı koydu
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupa Parlamentosu (AP) ile görüşmelerde bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

Buradaki temasları öncesinde gazetecilere önemli açıklamalarda bulunan Bakan Kılıç, Kazakistan maçında yaşanan olaylar hakkında soruşturmaların sürdüğünü ve olayın farklı farklı boyutları olduğunu söyleyerek 'Tüm bilgiler toplandıktan sonra çıkan resme bakacağız' dedi. Kılıç yaşananların tümü için de şu yorumda bulundu: Artık bir şey yapma zamanı geldi gibi, iş çığırından çıkmış durumda.

 Brüksel’de bulunan Bakan Çağatay Kılıç, temasları öncesinde gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan satır başları;

'FARKLI ÜLKELERİN SPOR ALTYAPILARINI İNCELİYORUZ'

Farklı farklı ülkelerin, bölgelerin uygulamalarını araştırıyoruz, gözlemliyoruz ve bunun yanında kendi bildiğimiz bazı uygulamalar var. Yapılan her bir çalışma, yeni bir tecrübeyi beraberinde getirdiği için belli farklılıkların ve tecrübelerin de paylaşılmasında fayda görüyorum. Burada yapılan organizasyonların farklı anlamdaki yerleştirilmesi ve yapılmasının birer tecrübe olduğu gibi bizde de çok büyük bir tecrübe var. Bizden de tabi ki öğrenmek istedikleri birçok konu var. Onlar da bizden tesis yapımındaki hızlı çalışmalarımızı, altyapı çalışmalarımızdaki farklı olarak neleri devreye sokuyoruz neler yapıyoruz, bunları öğrenmek istiyorlar. Karşılıklı olarak genel fikir alışverişi ama branşlar açısından da bazı ülkelerin daha kuvvetli olduğu spor branşları vardır.

OLAYLI KAZAKİSTAN MAÇI...

Maçla ilgili şöyle bir şey var, 3-1 kazandığımız Türkiye Kazakistan maçıyla ilgili olarak farklı farklı olaylar var. Bunları farklı anlamda değerlendirmek lazım. Evet hepsi bir resmin parçası ama o resmin oluşturulması içerisindeki farklı yaşanan süreçler var. Volkan'ın maçtan önceki yaşadığı bir süreç var. O sürecin içerisinde yine iki taraflı unsurlar var.

Bunlarda birisi küfür konusu ve bunun zaten doğru olmadığını hepimiz söylüyoruz. Ama bir anlamda da  Volkan'ın oradaki tepkisinin ne derece doğru ne derece yanlış olduğu konusu üzerinde şuanda bir tartışma var. Tabii resme kimsenin alanına girmeden dikkatli bir şekilde bakmamız gerekiyor. Çünkü olayı doğrudan yaşayanların ve içinde olanların da değerlendirmeleri olacak ve kararları onlar verecekler. Şuanda herhangi bir yönlendirme anlamında ya da farklı bir yöne çekilebilecek bir söz kullanmak istemiyorum. Onun için süreci bekleyeceğim.

MAÇ SONUNDA BASINA SALDIRI

Bir diğer süreç de maçı 3-1 kazanmamız ve maç sonrasındaki sürecin yaşanması. Maçtan ayrılan Volkan'ın sonra tekrardan geri gelmesi, Emre'nin gelmesi, giriş çıkış esnasında ve ayrılışında yaşananlar, güvenlik görevlilerinin oraya gelip gitmesi, olmaması gereken kişilerin farklı alanlarda olması… Bunların hepsi farklı farklı konular. Orada yaşandı ama hepsi farklı açılardan incelenmesi gereken şeyler. Ben de maçtan bir gün sonra iki tane müfettişi görevlendirdim. Şuanda o müfettişlerimizin incelemeleri devam ettiği için ben herhangi bir yönlendirici, bağlayıcı bir şey kullanmak istemiyorum. Tabii ki bana gelen bilgilerin yanısıra, emniyetten aldığım bilgiler ve federasyondan aldığım bilgiler var. Ben de maçtaydım zaten. Bu bilgilerin hepsi toparlandıktan sonra tam bir resim ortaya çıkacaktır.

Birçok iddia var, birçok farklı düşünce var. Birçok farklı fikirlerin ortaya konduğu konu var. Federasyonun alacağı raporlar, gözlemlerin alacağı raporlar, UEFA'dan gelecek olan bilgiler, maçtan sonra yaşanan olaylarla ilgili olarak adli süreç, emniyet kayıtları, bunların hepsi bu resmin bileşenleri.

'HERKES HER YERE GİREMEZ'

Bir bölgede olmaması gereken insanlar orada nasıl bulunuyor, bakacağız. Yıllardır içerisinde bulunduğumuz siyasette, yaptığımız ziyaretlerde, uluslar arası temaslarda bariz olan bir şey vardır ki herkes her yere giremez. Yani uluslararası zirvelerde ve büyük toplantılarda belli sayıdaki kişiler belli yerlerdedir. Herkes her yerde bulunamaz. Bulunmaması gereken yerlerde nasıl bulundu? Neden o hareketler yapıldı, o hareketler nasıl yapıldı? Gördüğünüz görüntülerde altyapılı bir süreç olduğu için herhangi bir şekilde yönlendirme yapmak istemiyorum ama televizyonlara yansıyan çekimlerde çok kontrolsüz bir ortamdan bahsediyoruz. Benim gördüğüm oydu. Kimin nerede olması gerektiği, kimin nereden gelmesi gerektiği, nerden çıkacağı bunlar normalde belli. Stada giriş izinleri var, girebileceğiniz noktalar, kapılar var. Bunlar olması gereken şeyler.

'ŞİDDETİN PARDONU YOKTUR'

Bizim artık şunu tartışmamamız lazım, şiddetin aması pardonu yoktur. Ben bunu daha önce de söyledim şimdi de söylüyorum ve söylemekten de hiç bir zaman geri durmayacağım. Kimin ne dediği, nasıl dediği şiddetin sebebi ya da hafifletici sebebi olamaz. Hangi takımı tutuyor olursanız olun, hangi sporu yapıyor olursanız olun yaşananları hangimiz kabul edebiliriz ki. Bırakın sporu, hayatın içinde uyulması gereken kurallar vardır ve siz bunlar dışında hareket edemezsiniz. Sporu bunun dışında değerlendirmek ne denli doğru bilmiyorum.  Avrupa’da yaşanan bazı olaylar oluyor ve kurumlar ellerindeki yetkileri kullanarak hareket ediyorlar ama bizde yetkilerini kullanmayanlar var.

Artık bir şey yapma zamanı geldi gibi, iş çığırından çıkmış durumda. Milli futbolcu sahayı terk ediyor, biri bir şey yapacaktı belki de bunu bekliyorduk..

YÖNETİCİLERİN SPORCULARIN AÇIKLAMALARI...

Benim açıklamalarımı da geçmişe doğru değerlendirerek zihinlerimizi tazeleyip bakarsak ben çok öncesinde şunu söylemiştim.  Yöneticilerin sporcularına yapmış oldukları açıklamalar her şeyi etkiliyor. Taraftarlar taraftar olmayanları aralarından ayıklasınlar, müsamaha göstermesinler. Soma kazasından sonra oynanan Manisa’daki Süper Kupa maçında yine ağza alınmayacak küfürler edildi, muşta atıldı sahaya. Bu hareketlerin sporla, yöneticilikle, taraftarlıkla ne alakası var. Şeref tribününde yaşananlar var. İnsanların şöyle bir bakıp etrafına dur demesi lazım. Geçenlerde federasyonun ve kulüpler birliğinin ziyaretinde bir aile ortamı vardı ve herkes fikir birliği yapmış bir şekilde sorunları dile getiriyor ve hepsi bunlara artık dur dememiz lazım diyor.

Trt de canlı yayındayken birisi tweet atmış ‘Ben stada gittiğimde küfür etmeyeceksem eğer sinemaya giderim’ diye ama  kusura bakmayın herkes kendine şöyle bir bakacak. Yüksek bir tansiyon var, yüksek mücadele gerektiren bir ortamdır ama tribünler bundan etkileniyor. Biz bu kadar olayın ortasında dikkatli bir şekilde incelememizi yapıp neyin ne olduğunu anlamaya çalışırken herkes bir yandan açıklama yapıyor. Tweet atan yöneticiler twetlerinde kullandıkları üslup ve kelimeler bunlar.

PASSOLİG DAVASI

Yaşadığımız birçok konu benim ne anlatmaya çalıştığımı ortaya koyuyor. Bizim sahalarımızda ve statlarımızda yaşadığımız olayların  çok azının yaşandığı başka ülkelerde hemen devreye girip önlemini alıyorlar. Teknik eksiklikler olabilir, eksiklikler olabilir. Futbol federasyonunun ihaleyi kazanan şirket ile çalışmaları, ihaleden doğan yükümlülükler, kulüplerin yapması gerekenler var. Herkes genel anlamda bir çalışma ortaya koyduğu zaman sorunların aşılacağını düşünüyoruz. Mahkeme süreci  o ayrı bir şey o yargı sürecidir. Ona benim bir şey söylemek gibi bir durumumum olmaz tüketici mahkemesi görüşülmesine yönelik bir karar vermiş, bekleyeceğiz.

MİLLİ TAKIMA DEVŞİRME FUTBOLCU

Türk futboluna, Türk sporuna fayda ve katkı sağlayacağını düşünüyorsak, neden olmasın. Gelmek isteyenler, giydikleri formanın, taşıdıkları ay yıldızın hakkını vermek için, ter dökmek için gelecek olanlar tabii ki gelebilirler. Buna karar verecek olan bizler değiliz, onlarla çalışmak isteyenler bu kararı verecektir.

TFF'NİN ALDIĞI HAKEM KARARI

TFF tarafından açıklanan yetkilerin, hakemlere ayrılmış bölümdeki aktivitelerin ilke kararının devamı olduğunu düşünüyorum. Genel olarak spor alanlarının içerisinde belli akreditasyonlarla bulunulması gereken bölgelerin dışında bulunulmaması gerektiği konusundaki çalışmaların bir parçası olarak görüyorum. Bir takımımızın uluslararası müsabakasında, hakem yaşanan olumsuz tribün olayından dolayı ara verip soyunma odasına doğru giderken anons yaptırıp geri döndü. Ama dönmeyebilirdi. Bu onun yetkisinde olan bir şey. Dolayısıyla dünya uygulamalarında farklı bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Hakemlerinde kendi içlerinde görevlerini iyi ve rahat bir şekilde yapabilmeleri için onlara da gerekli ortamın sağlanması gerekiyor. Ümit ediyorum ki bu adım onların görevlerini biraz daha rahat yapabilmeleri için imkan sağlar.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Cengiz ve Hakan, Avrupa'da ilk 10'da!27 Mart 2018 Salı 15:18
 • Futbolda tarihi karar!27 Mart 2018 Salı 13:43
 • Arda Turan’dan sessizlik kararı30 Mayıs 2017 Salı 11:47
 • Beşiktaş Mı ? Trabzonspor Mu ?25 Ocak 2015 Pazar 17:46
 • ''Benim Yorumlarım Acı Olur''25 Ocak 2015 Pazar 13:37
 • Serenay Aktaş, Beşiktaş'ta24 Ocak 2015 Cumartesi 17:03
 • “Özel Hayatın Gizliliğini İhlali”23 Ocak 2015 Cuma 18:42
 • Tam Fikstür ve Derbiler23 Ocak 2015 Cuma 15:18
 • Yok Böyle Bir Hareket23 Ocak 2015 Cuma 14:19
 • 17 Yaşında Keşfedildi Ama...23 Ocak 2015 Cuma 13:27
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Gazete Spor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Haber Scripti: CM Bilişim